Opony letnie czy opony zimowe

Opony letnie czy opony zimowe

Mając na uwadze dobro społeczne i bezpieczeństwo na drodze, każdy dobry kierowca powinien dbać o swój samochód. Coroczne przeglądy techniczne samochodu i stosowanie dobranych zgodnie z parametrami samochodu dodatków i części jak klocki i tarcze hamulcowe w znacznym stopniu gwarantują bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że nie tylko my mamy samochód i nie tylko my poruszamy się po drogach. Na śmierć narażony jest każdy z nas bez wyjątku na przykład pieszy idący ulicą, pasażer komunikacji miejskiej, starsza pani z zakupami plotkująca z sąsiadką zza płotu…słowem każdy z nas.

Wielu młodych stażem kierowców, zakochanych po uszy w swoim boskim jego zdaniem aucie, nie zwraca uwagi na bezpieczeństwo. Wolą bujać się drogami bez celu nie zwracając na nic uwagi. Jakże karygodny jest to błąd! Mało osób pamięta o tym, żeby zmieniać opony. Doświadczalnie udowodniono, że jazda na zmienionych oponach jest ważna nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla samego samochodu. Opony wpływają na dobre hamowanie podczas brawurowych i niezaplanowanych akcji. Dzięki nim samochód ma lepszą przyczepność do podłoża. Dla sprostowania parę uwag – opony powinno zmieniać się na opony zimowe w momencie, gdy temperatura nawierzchni w dzień wynosi poniżej 7 stopni. Opony mają wtedy większą przyczepności o podłoża i powodują, że samochód nie ślizga się. Jeżeli jednak temperatura wynosi więcej niż te kilka stopni, wtedy opony zimowe zużywają się dużo szybciej, co grozi ponownym zakupem tychże.

Natomiast opony letnie jak sama nazwa wskazuje, stosowane są latem, gdy częściej pada deszcz, świeci słońce i temperatura jest dużo wyższa. Opony letnie sprawiają, że samochód latem pod obciążeniem, – gdy wyjeżdżamy na wakacje nie chybocze się na prawo i lewo przy skrętach, ale mniejszy jest docisk auta do podłoża. Dlatego stosowanie ich zimą uniemożliwiałoby sprawnego funkcjonowania maszyny. Samochód w czasie gołoledzi wyglądałby jak toporny kloc tańczący z gwiazdami – na lodzie. A przecież tego nie chcemy. Zależy nam głównie na naszym bezpieczeństwie. Dlatego już dziś pomyślmy o zakupie i nie dajmy się zaskoczyć pogodzie innej niż się spodziewaliśmy.

Komentarz do “Opony letnie czy opony zimowe

  1. Marcel napisał(a):

    Niektórzy w ogóle nie zmieniają opon na zimowe a później skarżą się że drogi nie są przygotowane w zimie. Jak zdarzy się jakaś kolizja to mają pretensje do wszystkich tylko nie do siebie. Trzeba zmieniać opony bo jest to dla naszego bezpieczeństwa.